Have fun with the game in Marianske Lazne, get badges and win a unique diploma for the year 2024

Praminek's Old Bohemian Year

Join us on a journey in the footsteps of our ancestors and recall ancient traditions and rituals. Some customs still survive today, while others are slowly fading into the mists of time. Now is the time to dust them off and perhaps breathe new life into them. There are six stops along the way where young and old alike will be able to test their knowledge of folk traditions and history. Some customs were brought to our lands by the Christian faith, others are still with us from ancient pagan times. Four stops are divided according to the seasons and remind us of the customs associated with them, the fifth takes us into the realm of ancient tales and stories from Mariánské Lázně and its surroundings, and the sixth introduces us to important personalities of past times whose fates are linked to Mariánské Lázně. Our guide along the way will be the Marian elf Pramínek.

A great time while wandering is guaranteed in advance!

How does
Pramink's game actually work?

Na trasách The Old Bohemian Year and Stories of Marianske Lazne na vás čeká několik herních tabulí plných ručně malovaných obrázků, na kterých můžete získat 2 diplomy. K získání jednoho diplomu potřebujete získat 3 badges zodpovězením otázek o zajímavostech z okolí, přírodě i historii. Celkem na vás tedy na 6 badges and 2 diplomas await on 2 routes.

How will Praminek know my answers?

Na kvízové otázky budete answer online na jednom z vašich smartphones. Rovnou se tak dozvíte, jak si ve hře vedete. Pokud odpovíte špatně, Pramínek vám ukáže správnou odpověď.

Fun for the whole family

Skřítek Pramínek je kamarád s malými i většími dětmi, a dokonce i s dospěláky. Pro každého proto připravil tu the correct category of questions according to difficulty. Před začátkem výpravy si tak může každý účastník hry vybrat, do jaké obtížnosti se zařadí.

There are lots and lots of questions for you

Abyste při výletě náhodou neopisovali, má Pramínek unique questions for each participant. A to dokonce i v rámci jedné kategorie! A když se vám cesta bude líbit natolik, že se ji rozhodnete zopakovat? Again, new questions will be waiting for you!

And the reward?

Za správné zodpovězení otázky dostanete od Pramínka na každém zastavení unique badge. A za několik odznaků na vás čeká Praminek's diploma!

Where to find the badge Summer

Error.

Success.